Ce am nevoie pt a deschide un studio videochat?

Discutii generale despre video chat . Aici este locul pentru intrebari , raspunsuri , comentarii si sfaturi legate de video chat .

Moderator: Alexiss

Ce am nevoie pt a deschide un studio videochat?

Mesajde gabriel2188 » Dum Noi 14, 2010 5:59 pm

Salutare tuturor! De mai multa vreme ma gandesc la un studio videochat insa pana acum nu m-am interesat prea mult despre acesta activitate pt ca , cunostintele mele in aceasta materie sunt zero :P ...astazi cautam informatii despre videochat si am dat de acest forum...as vrea sa stiu ,desigur daca cineva este amabil si imi poate oferi informatiile necesare despre ca am nevoie pas cu pas pt a putea pune in picioare o astfel de activitate...cel mai mult ma intereseaza partea tehnica .site-uri, conturi ,pc-uri camere si si tot ceea ce tine de partea tehnica dar si despre cum ar trebui administrat un astfel de studio ....si cam care ar fi costurile...sincer as vrea sa fie pe cat se poate e legal ...sunt din bacau! Va multumesc anticipat! ;)
gabriel2188
Incepator
Incepator

Re: Ce am nevoie pt a deschide un studio videochat?

Mesajde ionut_ro » Dum Noi 14, 2010 6:27 pm

in mare parte gasesti cam tot ce ai nevoie tu sa stii pe aici pe forum...
site-urile le gasesti aici http://www.adultwebcamstars.com/site-videochat.php
despre cum sa faci conturi de studio, modele... le inveti usor daca ai vointa...
in mare parte daca citesti aici -> http://www.adultwebcamstars.com/videochat-info.php ar trebui sa iti faci o parere in mare de ce ai nevoie...

costuri... acum depinde de cate posturi de lucru vrei, locatie etc etc... undeva intre 8000-9000 euro ca un minim daca nu ai locatie...

pc-uri... 2-3 gb ram, intel dual core minim...
camere - sony handycam, sony evi d30, d70, d10... depinde de buget + pantilt (intre 400-600ron buc)
tv-tuner extern sau placa de captura....

rabdare multa!!!
Have fun - Be safe
ionut_ro
Profesionist
Profesionist

Mesajde gabriel2188 » Lun Noi 15, 2010 2:49 am

merci ionut_ro...am citit despre cam cum e treaba :P sa zicem....spre exemplu: ca activitatea sa fie legala 100% ,firma sub ce domeniu ar trebui deschisa? banuiesc ca trebuie un SRL dar se poate si ”neplatitoare de TVA” ?ce fel de retea sau mai bine zis care net ar fi printre cele mai bune de la noi din tara si cam pe cate site-uri se poate lucra simultan? pe site-urile din italia se castiga ceva bani? iti multumesc anticipat!
gabriel2188
Incepator
Incepator

Mesajde ionut_ro » Lun Noi 15, 2010 12:33 pm

gabriel2188 scrie:banuiesc ca trebuie un SRL dar se poate si ”neplatitoare de TVA” ?

cred ca e ok si neplatitoare de TVA. Cel mai bine, daca nu prea le ai cu acte si chestii d'astea, sa apelezi la un avocat. Te va ghida el in legatura cu actele necesare pentru deschiderea unui SRL etc.

gabriel2188 scrie:ce fel de retea sau mai bine zis care net ar fi printre cele mai bune de la noi din tara

aici vorbim despre ceea ce gasesti tu in bacau. din ce imi amintesc, nu prea am mai fost pe acasa la bacau de ceva vreme, parca RDS-ul e pe acolo. Un abonament business, cu o banda garantata de upload mare, depinde de cate posturi vrei.

gabriel2188 scrie:si cam pe cate site-uri se poate lucra simultan?

depinde de banda de upload, si de abilitatile modelelor (la cate site-uri poate sa dea atentie in acelasi timp - sfatul meu sa nu le aglomerezi).
site-uri sunt... destule.

gabriel2188 scrie:pe site-urile din italia se castiga ceva bani?

eu unul nu lucrez cu asa ceva, dar din auzite si din rezultatele diferitelor statistici ale traficului nu prea se faci bani din ele.

Bafta acolo!!! :rock:
Have fun - Be safe
ionut_ro
Profesionist
Profesionist

Mesajde BadCat » Lun Noi 15, 2010 1:13 pm

in bacau RDS -ul tine fruntea(au cumparat si airbite-ul) asa ca daca nu optezi pe romtelecom(care e jalnic) :D
...cu fima ai grija la ce iti alegi...intai fa ti o selectie de site-uri cu care o sa vrei sa lucrezi si dupa vezi daca e necesar sa fie sau nu platitoare de tva(sunt site-uri care accepta doar platotoare de tva).....stai gandeste-te analizeaza si apoi mergi si fa firma......si io te indrum sa ti gasesti un contabil pertinent(o sa ai nevoie) ;)....take care and have fun:P
BadCat
User activ
User activ

Mesajde gabriel2188 » Lun Noi 15, 2010 1:36 pm

multumesc ionut_ro si badcat ;) sunteti foarte amabili ...as vrea sa va intreb altceva ,daca puteti sa-mi rsp ....pt a deschide un site, in America banuiesc ca ar fi cel mai bine, site-ul sa fie tot de ADULT dar sa fie operational pe Europa fara Romania...in principiu el ar fi in mare parte ca un site de videochat...ce imi trebuie pt a face asta? multumesc anticipat!
gabriel2188
Incepator
Incepator

Mesajde ionut_ro » Lun Noi 15, 2010 4:11 pm

aici am o singura intrebare...

ai cunostinte webdesign, developing, procesatoare de plati, SEO, trafic... etc (si inca vreo 20 de etc-uri :smt003 )
si cand cunostinte iti zic ca alea de mai sus sa le faci cu ochii inchisi, fara sa ai nici cea mai mica banuiala ca ai gresit undeva

daca da... apucate
daca nu... nu te mai gandi la asta, au incercat multi - dar au renuntat
Have fun - Be safe
ionut_ro
Profesionist
Profesionist

Mesajde gabriel2188 » Lun Noi 15, 2010 9:42 pm

iti multumesc pt raspuns ionut_ro....eu unul nu am nici un habar despre toate acestea ce mi-ai spus tu...chestia e ca ma gandeam sa fac aceasta treaba cu cineva care are habar exact ce trebuie sa faca...pe mine mai mult ma intereseaza daca se poate face, in cat timp se poate pune site-ul in functiune si cam care ar fi costurile...sper sa pot gasi pe cineva de incredere stiu ca sunt f muti tzepari pe piata dar eu sper sa gasesc si o pers cu capul pe umeri, cu capacitati si cunostinte pt a face un astfel de site...desigur contra cost sau contra unui comision din incasari...ca sa invat eu toate acestea vine o alta era pana le dau de cap :P ....multumesc antincipat
gabriel2188
Incepator
Incepator

Mesajde dragutadrian » Lun Noi 15, 2010 9:49 pm

mda...

pai ai renuntat la ideea de ati mai face studio :)

acu vrei sa iti faci tu site in america ;))

multa bafta !!!
dragutadrian
AWStudent
AWStudent

Mesajde ionut_ro » Lun Noi 15, 2010 10:12 pm

daca chiar "te mananca" chestia asta asa tare i-a legatura cu Alex - aka Alexiss. cel care are forumul asta. te poate ajuta mai mult ca sigur

Bafta acolo!!! :rock:
Have fun - Be safe
ionut_ro
Profesionist
Profesionist

Înapoi la Discutii generale