Studioul de videochat ideal

Discutii generale despre video chat . Aici este locul pentru intrebari , raspunsuri , comentarii si sfaturi legate de video chat .

Moderator: Alexiss

Re: Studioul de videochat ideal

Mesajde Adriana1991 » Sâm Noi 30, 2013 12:24 pm

felicitari!!!chiar ma bucur,dar tu esti o exceptie cred
majoritatea cred ca cine face asta sta in pat si se uita ca la sonda de petrol 1$ in sus,1$ in jos:))pana cand te plictisesti
multe si multi au o parere atat de gresita,mai ales in privinta banilor...majoritatea cred ca la vdc ploua cu $$$:))
si cunosc fete care au incercat si au ajuns la studio,poate nu s-au informat cat trebuie...cunosc o tipa care se chinuia de o luna sa faca 100$ pe lj si cand am vazut cum se chinuie,i-am spus de studio si akm cred ca a ajuns la 1000$,dar recunosc ca nu desoperise forumul asta
mai am o prietena careia i-am zis si i-am dat forumul asta?stii ce a retinut ea din tot?ca aia face 10000$,mai era aia care a facut 700$ intr-un weekend...si cat atat...eu i l-am dat sa citeasca despre siteuri,despre cum e,inainte sa se hotarasca,sa aiba o privire de ansamblu corecta si nu doar din pct meu de vedere...cand i-am spus ca eu nu fac 10000$,se uita cu o fata de mila si uimire la mine:))...i-am si zis fetele alea care fac atata au:1.MUUUUUUUUUUULLLLLLTTTTTTTTAAAAAAAAAAA MUNCA,2.au ceva timp de cand fac,deci experienta,3poate si noroc,dar din cand in cand,poti sa ai sau nu,4 chiar isi doresc la draq de aia fac atat,pt ca VOR...si pe forum nu citesc de cat face x si y,citesc ce mai merge,cum,ce se mai intampla...INFORMATIE:))
dar na....poate nu am cunoscut fete asa ambitioase
Adriana1991
AWStudent
AWStudent

Mesajde Adriana1991 » Sâm Noi 30, 2013 12:27 pm

da macar a retinut niste persoane:lissabeta,fetish si lemon:)))
nu ca nu ar fi de admirat cat fac ele,dar a uitat sa retina si cum au ajuns sa faca si prin cate au trecut,cate au invatat,cat muncesc,etc...
dar na...mai mult de forumul asta nu am ce sa ii ofer:)))
Adriana1991
AWStudent
AWStudent

Mesajde fetish » Sâm Noi 30, 2013 12:35 pm

eu consider ca nu poti anula studiourile , pana la urma vdc a inceput in studiouri , si chair in zille noastre exista studiouri f super profi

nu toti oamenii suntem ok , nu toti avem aceleasi modalitati de a ne raporta al relaitate , nu toti suntem la fel de disciplinati sua constiinciosi , si atunci intervine necesitatea unui studiou

ca e bun sau mai putin bun , aia tine fix de ce vrea fiecare model , daca tu nu intelegi nimic din vdc o sa ramai forever la studiou care te fura si te fraiaierste , daca intelegi si rei sa evoluezi ori temuti la un studiou profi ori acasa

eu cred ac f multe modele isi datoreaza startul si evoluutia unui studiou , daca a fost bun au invatat , daca a fost rau macar stiu ce vor si de ce sa se fereasca , mie imi place vdc ul facut la un anumenivel indif ca e facut de modelul indeendent sau de studiou
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
fetish
Instructor
Instructor

Mesajde MasterZ » Mar Dec 03, 2013 5:09 am

Cine vrea sa munceasca, cine vrea sa faca bani ii face, fie de acasa, fie intr-un studio, studio-ul "ideal" trebuie sa sa indeplineasca doua conditii de baza:1) tu ca model trebuie sa faci mai multi bani in studio (avand un procent din incasari) decat ai face pe cont propriu de acasa - pentru asta sunt absolut necesare un management bun, un training bun, cunostinte temeinice in domeniu (ale personalului studio-ului), conditii optime de munca (tehnice, decoruri, internet, etc) si 2) trebuie sa se ocupe de tot ce inseamna conturi, profile, marketing pe site-uri, etc. astfel incat tu ca model sa te poti concentra doar pe activitatea propriu-zisa fara alte batai de cap. Insa aici apare o problema... munca propriu-zisa cu membrii apartine modelelor, iar indiferent cat de profi este studio-ul (din toate punctele de vedere) intotdeauna vor exista modele neserioase, fara chef de munca, care considera ca merita totul fara sa faca nimic, deci as mai adauga ceva: studio-ul ideal trebuie sa isi aleaga cu foarte mare atentie modelele cu care colaboreaza asa cum si modelele trebuie sa isi aleaga cu foarte mare atentie studioul cu care colaboreaza. Un model care a colaborat cu un studio amator, mincinos, etc. isi pierde respectul fata de studiouri, fata de videochat, fata de sine si pe masura ce intr-un studio pro vin modele neserioase care fie pleaca fie sunt date afara dupa ce s-a investit mult timp si efort cu ele, managementul si personalul studioului respectiv isi pierd rabdarea, entuziasmul si uneori chiar profesionalismul (referindu-ma strict la factorul uman). Adevarul (trist) este ca cel putin pentru moment suntem o societate in care cuvantul "ideal" nu-si are locul, insa se poate vorbi despre studioul optim ;)
If you say you can do it, you are right! If you say you can't do it, you are still right!
MasterZ
AWStudent
AWStudent

Mesajde gogalina » Mar Dec 03, 2013 6:57 am

sunt perfect de acord cu tine master, eu lucrand de acasa imi cam ppridn urechile pe la punctul doi care tine de marketind, profiluri din ce in ce mai elaborate si de aiai nici lucrzezi pe siteuri gen imlive in care trebuie periodic sa reimprospatezi cate ceva pentru ca atunnci cand intru ma oncentrez doar pe clienti si cand terminori sunt prea obosita ori nu mai am nici un chef .
As mai sublinia ceva in privinta muncii propriu zise a modelului cu clientii si faptul ca exista modelele neserioase care cred ca li se cuvine totul si nu trebuie sa faca mare lucru; acest lucru, cred eu, a fost alimentat pe parcursul anilor si de reclamele impopotonate si ummflate ale stiudiourilor care fac din acest job ceva super usor in care toate fetelmle au impresia ca bat din palme si gat invart lopetile de bani.....Sper sa ma intelegi ce am vrut sa spun....Inclusiv lumea care e din exterior crede chestia asta, ca videochatistii tata nu tre sa faca nimic si gata curg banii...Ar trebui ca studiourile sa faca po reclama mai obiectiva si poate nu s-ar plange ca vin fete neserioase care nu au chef d emunca...Pai cum sa vina cand x in reclama idealizeaza jobul si soppune vai nu tre s afaci nimic, te conectezi in fata calculatorului si discuti cu clienti singuri ....Tipul asta de reclama o sa atraga doar puturoasele care vor bonusir si mai stiu eu ce....
Cand eram la studio toate fetele se plangeau vaiii ce obosita suunt vai nu am chef lool, toata ziua era o vaicaraie tata parac ziceai ca fetele respective sunt terorizate si au muncit in constructii si si-au ru^t spatelel lol....Daca ne uitam pe topicul cum v-a mers sesiunea, toata llumea vorbeste cate ore a stat online, care le-a mers;, care nu, dar UNUL n-am auzit sa se planga vaaaai ma doare spatelel vaiiii cate ore am stat online lol
Eu cred ca un studio ideal ar trebui sa se opreasca din balciul asta de oferit totul pe tava dinainte modelelor pt ca asa voi vede aonlien numai fete acre de abia asteapta sa se termien tura, cu o fata de aia de pseudo victima plictisita....Saracelele fete de studio, ele qsunt obosite dupa 8 ore dintre sase concrete d emunca, eu nu mai zic nimic cand ma bag onllinne cateodata uit sa mai ies lol sau in celel mai multe cazuri in fiecare ora ma uit atent sa vad daca am atins targetul sau cu cat l-am depasit, fiecare ora e cursa contra cronometru cums a fac sa trag mai mult....numai zic de pauze ca lipsesc cu desavarsire....
gogalina
Profesionist
Profesionist

Mesajde MasterZ » Mar Dec 03, 2013 7:21 am

gogalina scrie:As mai sublinia ceva in privinta muncii propriu zise a modelului cu clientii si faptul ca exista modelele neserioase care cred ca li se cuvine totul si nu trebuie sa faca mare lucru; acest lucru, cred eu, a fost alimentat pe parcursul anilor si de reclamele impopotonate si ummflate ale stiudiourilor care fac din acest job ceva super usor in care toate fetelmle au impresia ca bat din palme si gat invart lopetile de bani.....Sper sa ma intelegi ce am vrut sa spun....Inclusiv lumea care e din exterior crede chestia asta, ca videochatistii tata nu tre sa faca nimic si gata curg banii...

Nu numai ca te-am inteles ci sunt perfect de acord cu tine
If you say you can do it, you are right! If you say you can't do it, you are still right!
MasterZ
AWStudent
AWStudent

Mesajde GlamourFoto » Mar Dec 03, 2013 2:02 pm

MasterZ scrie: Adevarul (trist) este ca cel putin pentru moment suntem o societate in care cuvantul "ideal" nu-si are locul, insa se poate vorbi despre studioul optim ;)

Perfect adevarat, astept cu interes topicul despre studioul "optim" asta daca se gandeste cineva sa-si deschida studioul optim :)

Spor acolo
GlamourFoto
Cunoscator
Cunoscator

Mesajde 3lektra » Mar Dec 17, 2013 2:53 pm

Studioul ideal e cel in care lucrez acum, zic eu... dar nici nu am testat asa multe. Sunt foarte multumita aici.
Am sa le iau in ordine, cele mai importante aspecte pentru mine, pe care le-am gasit la studioul unde lucrez acum:
-> conditiile de igiena - tin foarte mult atat la igiena personala cat si la cea din jurul meu. Deci, un studio care se respecta trebuie sa aiba personal care sa se ocupe doar de asta + sa puna dispozitie toate cele necesare
-> admini/traineri buni, care se adapteaza in functie de personalitatea modelului - mai ales pt modelele incepatoare
-> personal tehnic care sa te ajute cu toate problemele... mai ales pe timp de noapte, cand au tendinta sa si apara cele mai multe
-> colectiv placut - este inevitabil sa nu mai apara discutii sau mici barfe, dar pe total prefer un colectiv unit
-> un sef care sa nu faca avansuri modelelor - am auzit asa multe cazuri de genul si nu as vrea sa patesc vreodata

Cam atat in vine in minte deocamdata :)
3lektra
Incepator
Incepator

Mesajde Lemon » Mar Dec 17, 2013 4:20 pm

Eu am lucrat app 6 luni la PRIMUL studio de videochat din orasul meu.Am renuntat dupa app 6 luni din mai multe motive:
-fiind la inceput de drum nici boss-ul nu prea stia cu ce se mananca dar era neamt,si stia el de la tv si de la radio ca se promova un anume site e vdc foarte mult ,a primit finantare de la tatic si s-a gandit omul sa deschida si el o afacere..
- era FOARTE FRIG 0 CALDURA IN LUNA LUI NOIEMBRIE...DECEMBRIE...
-nu aveam nici jaluzele la geamuri macar,asa zisul studio era un apartament inchiriat care era semi mobilat
-eram singura fata pe care o avea,nu a gasit alte fete,ulterior a inceput sa umble cu magarii ,adica cu minore,conturi facute la minore de 16 ani,lucru care i-a scazut seriozitatea drastic in fatza mea...
-nu imi oferea nici un fel de training,dar isi aducea prietenii sa joace counter pe celelalte PC-uri de pe care in mod normal trebuiau sa lucreze alte modele...
-ulterior boss-ul a plecat in Germania plictisit fiind de Ro,si a lasat un amic sa se ocupe de treaba..amicul isi aducea prietenaa la studio si si-o trageau acolo in timp ce eu eraam pe la usa si ma intrebam de ce puii mei nu imi raspunde nimeni la usa...nu aveam cheie
- am ramas insarcinata cu fetita si am zis ca e timpul sa imi vad de viata mea ca acolo deja era bataie de joc
Studioul ideal trebuie sa ofere respect si confidentialitate.Aparatura si training.Poze profi si daca vreun model are vreo probleme grava de gen „umblu dupa analize„ sau vreun deces /nunta in familie,sa ofere intelegere ca in finaal,oameni suntem.
Asdfghjk ;)
Lemon
Profesionist
Profesionist

Mesajde Lemon » Mar Dec 17, 2013 4:25 pm

Am uitat sa precizez ca toata treaba asta seintampla in 2007.In 2008 ,la 2 luni dupa ce am nascut,m-am apucat singura de conturi si de tot.a A fost greu la inceput pt ca eu alaptam,era dificil ,trebuia sa am grija mare in pvt and so on.Ma ridicam de pe web sa ma duc sa alaptez,apoi ma intorceam la munca ,familia mea traia din ce castigam eu.Am facut rate pt primul meu lap,pt ca nu mi-am permis sa imi cumpar unul cu banul jos.Am facut eforturi sa ma ridic de jos,si am avut satisfactie cand am castigat primii mei banuti din munca mea strict,fara sa imi strige nimeni ca „el ma plateste„.
Asdfghjk ;)
Lemon
Profesionist
Profesionist

Anterior

Înapoi la Discutii generale